Hayatınızın en özel cevabını verip, sevdiğinize “Evet!” dedikten sonra yüksek tempolu bir sürece hazır olmalısınız. Düğün planlaması ve düğün hazırlığı süreci, hem yorucu hem de son derece keyiflidir. Pek çok detayı düşünmeniz ve bir an önce hazırlıklara başlamanız gerekir. Ancak panik yapmanıza gerek yok. Sizin için hazırladığımız düğün nasıl yapılır rehberi rahat bir yol gösterebilir. Kusursuz bir düğüne adım adım yol alırken, önerilerimiz ile düğün hazırlıkları için eksiksiz bir planlama yapabilir, harika anılara sahip olabilirsiniz. 

1 - Düğün Tarihi Seçimi 🕒

Düğün tarihine karar vermek, hazırlık sürecinin ilk ve en önemli aşamasıdır. Bu noktada hazırlıklar için ne kadar zamanınız olduğunu kabataslak düşünerek de seçim yapabilirsiniz.

düğün hazırlığı, düğün hazırlıkları

2 - Save the Date

Düğün tarihini kararlaştırdıktan sonra sıra bunu sevdiklerimize duyurmaya geliyor. Save the date, bu sebeple önem taşıyan özel bir etkinlik. Düğününüzde bulunmasını istediğiniz kişilere fotoğraflarınızla, belgesel, hikâye ve benzeri çekimleriniz ile ya da fotoğraflarınızın yer aldığı özel davetiyeler ile haber verebilirsiniz. Tabi bu aşamada düğün planlaması ve düğün hazırlığı sürecinin en önemli unsuru olan davetiyeleri de unutmamak gerek.

3 - Davetiye Seçimi

Davetiyeler hem aşkınızın bir temsilidir, hem de sevdiklerinizi düğününüze davet etme aracıdır. Ayrıca düğün konseptiniz ile bağdaşması gerektiğini de hatırlatalım. Aşkınızı davetiyenize yansıtmak istiyorsanız ise kesinlikle profesyoneller ile çalışmalı ve fotoğraf çekimi yaptırmalısınız. Bu sayede hem şık hem de size özel bir tasarım ortaya koymuş olacaksınız.

Düğünü nerede yapmalı?

4 - Düğün Mekânı Seçimi

Düğün mekânı seçimi ilk yapılması gereken hazırlıklardan biridir. Çünkü evlenmeyi hayal ettiğiniz mekânda yer bulamama problemi yaşamak istemezsiniz. Ayrıca mekânın kesinleştirilmesi, davetlilerin oturma düzeninden, gelinlik ve damatlık modellerine, seçilecek müziklere ve ikramlara kadar pek çok detayı tespit edecek önemli bir aşamadır. Bir kır düğünü hayal ediyor, uçuş uçuş bir gelinlik giymeyi düşünüyorsanız, buna uygun bir mekânı erkenden ayarlamış olmalısınız ki, birbirine bağlı tüm bu hayalleriniz gerçek olabilsin.

düğün mekan seçimi

5 - Düğün Öncesi Dış Çekim Planlaması

Fotoğraflar, yorucu ama mutlulukla bezeli tüm bu düğün hazırlığı sürecinin en önemli parçasıdır. Çünkü bu tatlı günlerin ölümsüz olmasını isteriz ve gelecekte fotoğraflarınıza baktığınızda aynı aşk ve mutlulukla gülümsemenizi temenni ederiz. Dış çekimin düğün öncesinde planlanması ve çiftin hikâyesinin özenli ve özel bir çalışma ile yansıtılması ise önemli bir detay. Benzersiz çekim mekânların seçilmesi ve çifte özel bir planlamanın gerçekleştirilmesi, fotoğraf çekiminin de anlamlı olmasını sağlar. Bunu ancak profesyoneller size sağlayabilir. Bu sebeple fotoğrafçı seçiminde dikkatli olmalı, sizi gerçekten anlayan, aşkınızı istediğiniz perspektif görerek yansıtabilecek fotoğrafçılar ile çalışmalısınız. Bunun için de erken davranıp, bir an önce fotoğrafçı seçimini yapmalısınız.

6 - Nişan Merasimi

Nişan merasimi, bir tür düğün hazırlığı olarak değerlendirilip, evlilik öncesinde gerçekleştirilen bir tür organizasyondur. Bu sebeple düğün planlaması içerisinde değerlendirilebilir. Hem kıyafetler, hem organizasyon detayları, hem mekan seçimi, hem dekorasyon ve hem de fotoğraf çekimi ile adeta küçük bir düğün hazırlığı süresine gireceksiniz. Bu aşamada da fotoğrafçı seçiminde en az düğün kadar hassas.

Düğün nasıl yapılır rehberimizi paylaş!